Bardejovské Kúpele

Bardejovské Kúpele Hotel "Astoria"

Bardejovské Kúpele – po polsku Bardiów-Zdrój, po węgiersku Bártfafürdő. Na początku XIX w. najbardziej znane uzdrowisko Węgier. Położone ok. 5 km. od Bardiowa (Bardejov) i kilkanaście od przejścia granicznego Konieczna – Dujava. Jaką świetnością onegdaj się cieszyło starczy wymienić kilkoro znamienitych gości: cesarz Józef II,  w 1809 r. leczyła się w nim córka cesarza Austrii Franciszka II, Maria Ludwika, późniejsza druga żona cesarza Napoleona Bonaparte, w 1895 r. przez ponad 3 tygodnie przebywała tu również Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa, bardziej nam znana jako Sissi, gościł tu także car Alexander I. Historia uzdrowiska sięga jednak czasów znacznie bardziej odległych. Tutejsze źródła były wzmiankowane w Przywileju dla miasta Bardiowa z 1247 r. a już od XV wieku przybywano tutaj na leczenie. Kres świetności przyniosły obydwie wojny światowe. Po II wojnie światowej hotele zdrojowe przekształcono w kombinaty lecznicze.

Z dawnej zabudowy uwagę zwraca na siebie przede wszystkim Hotel Astoria, natrafimy tam też na dawne wille zdrojowe. Mimo, iż to tylko echa dawnej świetności to czas spędzić można tu miło odpoczywając w spokoju, oddychając czystym powietrzem i oczywiście kosztując wód mineralnych. Działają baseny kąpielowe oraz korty tenisowe. Spacerując po parku zdrojowym natkniemy się na skansen Muzeum Architektury Ludowej (Múzeum ľudovej architektúry horného Šariša v Bardejovských Kúpeľoch). Wstęp płatny (fotografowanie też jak to zwykle na Słowacji bywa), warto jednak wstąpić, przechadzka wśród zabudowań architektury (w tym dwie cerkwie greckokatolickie) Rusinów i Słowaków górnego Szarysza i zapach starego drewna działa kojąco.

Piękno architektury średniowiecznej pobliskiego Bardiowa oraz spokój i klimat uzdrowiska sprawiają, że można tu miło spędzić czas zwłaszcza, że od granicy państwowej jest naprawdę blisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *