Galway Irlandia.

Galway, po irlandzku Gaillimh (co znaczy”kamienny”), to liczące ok. 75 tys. mieszkańców miasto w zachodniej Irlandii. Miejsce gdzie zawinął kiedyś Krzysztof Columb. Brama Gaeltacht – obszaru gdzie czynnie używa się jeszcze języka irlandzkiego (gaelickiego). Używanie własnego języka narodowego wcale w tym kraju oczywiste nie jest. Dość powiedzieć, że wg ostatniego spisu powszechnego drugim powszechnie używanym językiem jest… polski, irlandzki na trzecim miejscu. Język irlandzki często usłyszymy w fascynującej sąsiedniej krainie Connemara.

Galway to najszybciej rozwijające się miasto w Republice, miasto kultywujące język, muzykę, pieśni i tańce irlandzkie. I właśnie od tego zacząłem swoją przygodę z Irlandią. Na początek miałem okazję zobaczyć występ Trad on the Prom w Sallthill Hotel, znakomici artyści wywodzący się z Riverdance, wielokrotni mistrzowie świata w tańcu irlandzkim. Wrażenia niezapomniane, szkoda, że nie wolno było fotografować.

Nie będę opisywał historii i zabytków, bo to łatwo znaleźć. Co mogę polecić od siebie w Galway oprócz tego co mówią przewodniki i internet jeśli przeczyta ktoś kto tam się wybiera? Pub King’s Head, restaurację Ard Bia (ardbia.com) przy Spanish Arch gdzie jedzenie skomponowane jest znakomicie a desery to poezja… Nazw tych zjedzonych przeze mnie nie pamiętam, ale jeden był z musem z kwiatów pomarańczy a drugi jeszcze bardziej wyborny z rabarbarem. Z kolei ucztę dla oczu i ducha zapewni duża księgarnia i antykwariat Kenny’s bookshop, gdzie można do woli myszkować po półkach z książkami w wyjątkowej atmosferze i klimacie.
Pogoda? Lubi zmieniać się z sekundy na sekundę, deszcz, słońce albo słońce i deszcz jednocześnie. Taka mieszanka sprzyja kontrastowym zdjęciom i nasyconym barwom.

Oficjalna strona miasta www.galwaycity.ie.


Jeden komentarz do “Galway Irlandia.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *