Kolejka na Łomnicę, Wodospady Zimnej Wody.

kolejka na ŁomnicęKolejka na Łomnicę podzielona jest na dwa etapy. Do Łomnickiego Stawu (Skalnate pleso) 1751 m n.p.m. Tatrzańskiej Łomnicy wiozą czteroosobowe gondolki. Druga bardziej pasjonująca część podniebnej jazdy wiedzie już na sam szczyt wspaniałej widokowo Łomnicy 2632 m n.p.m. Z dzieckiem jeszcze nie udało mi się tam wjechać, w sezonie trudno dostać bilety. Ten odcinek długości prawie 2 km z różnicą poziomów 854 m pokonuje tylko jeden wagonik wisząc w pewnym punktcie 263 m ponad skalnym terenem. Naprawdę warto raz w życiu się tam wybrać. Strona kolejki, m. in. cennik: http://www.vt.sk/pl/lato/ – warto zajrzeć, zwłaszcza na panoramy, także ceny biletów.
Podczas gdy sam szczyt przykrywały chmury my wybraliśmy się kolejką krzesełkową na Łomnicką Przełęcz 2189m n.p.m.
Studenovodske vodopady w słowackich Tatrach Wysokich to zespół dość potężnych choć niewysokich siklaw jakie tworzy potok Zimna Woda na progu polodowcowej doliny. Wody potoku werżnęły się kilkadziesiąt metrów w granitowe podłoże, same wodospady ciągną się ok 1,5 kilometra. Są dość łatwo dostępne, na Hrebienok prowadzi ze Starego Smokowca wwiezie nas terenowa kolej linowa (podróżowała nią nawet królowa brytyjska). Stamtąd ok 15 min. dojdziemy do pierwszych wodospadów. Należy zachować szczególną ostrożność (zwłaszcza przy fotografowaniu!) – liczne wypadki śmiertelne. Taki wydarzył się podczas jednego z naszych pobytów – zginęła kobieta z wycieczki z Rzeszowa, szczegółów oszczędzę, siła wody jest niesamowita. Dziecka z ręki lepiej nie wypuszczać i samego siebie pilnować.
Dalej wyruszyliśmy do chaty Zamkowskeho (m n.p.m.) Miejsca te to dopiero początek dalszych szlaków w przepiękne doliny i wysokie przełęcze, które na razie synowi darowałem. Co do zdjęć, to muszę uprzedzić, że głównym ich tematem jest właśnie mój Karol, to dla niego była ta wycieczka w prawdziwe góry i tylko jemu poświęcałem swój czas. Były to bardzo szczęśliwe chwile ojca i syna, które zapamiętam na zawsze i mam nadzieję, że on też. A ha, żona gdy wróciła z wywiadówki mówi, że pani chwali go za… ciekawość świata. Tak więc efekt naszych górskich wypadów (już od czasu kiedy miał 2.5 roku) jest widoczny.

5 komentarzy do “Kolejka na Łomnicę, Wodospady Zimnej Wody.”

  1. Wiesz co? Chyba nie potrafiłbym tak długo kisić zdjęć na dysku 😉 Mam nadzieję, że tegoroczny urlop równie długo i fajnie będziesz wspominał, a i zdjęć jakiś sypniesz.

  2. Kiszenie zdjęć to moja specjalność 🙂 Mirku, jak zwykle fajne zdjęcia i zazdroszczę tej wycieczki, chociaż ta temperatura… mogłaby tam być niższa o 10*C.
    Pozdrawiam 🙂

  3. Bardzo fajne zdjęcia, tym bardziej że te okolice również odwiedzałem i miło sobie niektóre miejsca odświeżyć w pamięci. Mimo że jestem na emeryturze ciągle brakuje mi czasu i również „kiszę mnóstwo fotek”.
    Może kiedyś spotkamy się na szlaku – serdecznie pozdrawiam – telezbyszek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *