Przysłup – cmentarz wojenny (Kriegerfriedhof nr 59).

kamienne nagrobki

Przysłup, cmentarz wojenny nr 59 położony na stokach Magury Małastowskiej, początkowo był zaprojektowany przez Duszana Jurkowicza jako obiekt drewniany lecz został postawiony całkowicie z kamienia i pewnie dlatego zachował się w stosunkowo dobrym stanie, ostatnimi czasy uporządkowany.

 

Rzuca się w oczy odmienny od architektury całości obiektu nagrobek w postaci dość wysokiego krzyża na cokole. Został on postawiony przez rodzinę poległego oficera już po wojnie. A był to niejaki Emil z Obereigneru (albo jak chcieli Austriacy „von Obereigner”), z 36. Pułku Piechoty rekrutującego z okolic Mlada Boleslav. Inne pułki, których żołnierze są tu pochowani rekrutowały w okolicach takich miast jak: Graz i Marburg w Austrii, Vysoke Myto, Turnov, Hradec Kralove, Caslav w Czechach oraz pułków z Krakowa, Jarosławia, Rzeszowa i Mostaru (4. Bośniacko-Hercegowiński Pułk Piechoty).

Wikipedia podaje, że pochowany jest tutaj jeden Polak chorąży Tadeusz Michalski ale jak zajrzeć do spisów poległych to można znaleźć wiele polsko brzmiących nazwisk z 56 Galicyjskiego Pułku Piechoty z rejonem uzupełnień Wadowice, w skład którego wchodziło 88% Polaków.

Łącznie pochowano tutaj 60. Austriaków (w świetle j. w. umowne określenie) oraz 20. Rosjan.

A gdzie pozostałe nagrobki? A no są to po prostu surowe głazy postawione u wezgłowia mogił, miały być na nich umieszczone tabliczki inskrypcyjne, nie znajdziemy jednak żadnych śladów mocowania tak więc pewnie ich nie było. Leśne otoczenie, surowy kamień oraz ciekawa forma sprawiają, że jest to jeden z bardziej urokliwych cmentarzy wojennych jakie widziałem.

Cmentarz jest połączony szlakiem znakowanym w biało-czarne znaki z cmentarzem nr 58 pod szczytem Magury Małastowskiej.

Informationen in deutsche Sprache: Kriegerfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg Nr 59 im Walde Przysłup, I Kreis Żmigród, in dem Raum Beskid Niski (Kleinbeskiden), West-Galizien, Polen. Begraben: 60 Krieger der Osterreichisch-Ungarischen Armee, 20 Krieger der Russischen Armee, Entwerfer des Friedhofs: Dusan Jurkovic. Der Kriegerfriedhof wurde im Jahr 2008 gerodet und grundlich gepflegt.

Korzystałem ze strony: M. Łopaty: www.cmentarze.gorlice.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *