Magura Małastowska – cmentarz I wojny św. (Kriegerfriedhof Nr 58).

Magura Małastowska w Beskidzie Niskim, gm. Uście Gorlickie – to nieopodal tego szczytu znajduje się, najwyżej położony (800 m n.p.m.) ze wszystkich cmantarzy I wojny św. w Zachodniej Galicji, cmentarz nr 58. Łatwo do niego trafić po oznaczeniach szlaków, zimą często uczęszczanych przez narciarzy na biegówkach, po drodze schronisko. Latem można dojechać rowerem górskim. Leśne otoczenie jest urokliwe, sam obiekt niedawno zarośnięty został uporządkowany, zobaczymy dwa oryginalne krzyże oraz dwa nowe zrekonstruowane. Z pomnika centralnego w postaci kopca na którym kiedyś był umieszczony duży krzyż pozostał tylko kopczyk kamieni. Jak i inne cmentarze okręgu I Nowy Żmigród tak i ten zaprojektował Dusan Jurkovic. Pochowano na nim 60 Austriaków (nazwiska m. in. bośniackie i czeskie) oraz 76 Rosjan.

Warto zejść szlakiem oznaczonym w biało czarne kwadraty do niżej położonego cmentarza nr 59 w Przysłupiu, gdzie oczywiście podążyłem. O tym w następnym wpisie. Wracając tą samą drogą kliknąłem jeszcze kilka zdjęć w późniejszym świetle. Dla mnie była to piękna wędrówka tego dnia.

Deutsch:Kriegerfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg Nr 58 Magura Małastowska (Hohe 800 m u.M.) in dem Raum Beskid Niski (Kleinbeskiden), West-Galizien, Polen. Begraben: 60. Krieger der Osterreichisch-Ungarischen Armee, 76. Krieger der Russischen Armee. Entwerfer des Friedhofs: Dusan Jurkovic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *