Cmentarz wojskowy I wojny św. Sękowa (Kriegsfriedhof Nr. 80).

Cmentarz wojskowy z  I wojny św. nr 80 znajduje się na wzgórzu nad wsią Sękowa w miejscu, które było areną zaciekłych i krwawych walk w grudniu 1914, marcu 1915 a zwłaszcza 2 maja 1915 kiedy to zginęło aż 491 żołnierzy. Nekropolia ta jest niejako wizytówką projektanta Hansa Mayra, uchodzi bowiem za najciekawszą w okręgu III Gorlice. Początkowo miał to być obiekt reprezentacyjny dla całego okręgu lecz potem zmieniono plany i wytypowano nań cmentarz w Golicach. Nie zrealizowano całego projektu, miał powstać jeszcze trzeci taras z wysoką, górującą  na 29 m, kaplicą poświęconą pamięci żołnierzy pułków bawarskich, poległych w marcu 1915 w bitwie pod Sękową podczas nieudanej próby przełamania obrony rosyjskiej.

Mimo niezrealizowania tych ambitnych planów obiekt sprawia i tak wrażenie zamkniętego i skończonego. Cmentarz o powierzchni 2244 m kw. ogrodzono solidnym murem z kamienia łupanego, wewnątrz teren przedzielono także murem na dwa tarasy o zróżnicowanych poziomach. W centrum tego muru umieszczono duży betonowy krzyż na kamiennej podstawie a po jego obydwu stronach schody prowadzące na drugi poziom. Można się domyślać, że był to celowy zabieg architektoniczny. Stojąc już wewnątrz na wprost mamy monumentalny pomnik a po bokach dwa wejścia do wyboru jakby w swego rodzaju labiryncie co potęguje w odwiedzającym wrażenie zamknięcia między murami w pewnej symbolicznej przestrzeni, w innym świecie, między grobami sam na sam. Lecz to nie wszystko, na podświadomość albo wyobraźnię działa także wąska furtka wejściowa a na górnym tarasie duża pergola utworzona z 16 betonowych słupów spiętych górą podwójnymi płaskimi belkami. Można tutaj doszukać się analogii do sali kolumnowej w starożytnej świątyni egipskiej. Inne do niej analogie to wysunięte przed mur frontowy wysokie pylony.

Spoczęło tutaj 468 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 378 niemieckiej i 360 rosyjskiej. Wszyscy w zasadzie pochowani tam gdzie walczyli i zginęli.

Fotograficznie tematu nie wyczerpałem, przyjechałem umyślnie na zachód słońca. Światło zmieniało się z minuty na minutę. Miałem za mało czasu aby udokumentować obiekt, mam nadzieję, że przynajmniej udało mi się na niektóre zdjęcia przenieść pewien ładunek emocjonalny.

Deutsch: Kriegsfriedhof/Soldatenfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg Nr. 80 Sękowa in der Nahe von Gorlice, West-Galizien, Polen. Begraben: 468. Krieger der Osterreichisch-Ungarischen Armee, 378. Krieger der Deutschen Armee, 360. Krieger der Russischen Armee. Entwerfer des Kriegerfriedhofs: Hans Mayr.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *