Banica cmentarz I wojny św. w Beskidzie Niskim (Kriegerfriedhof Nr. 62).

Biss Josef, Jg. (strzelec), F.J.B. 12 (batalion strzelców polowych)

Banica to dawna wieś łemkowska w Beskidzie Niskim, piękny zakątek, który stał się także miejscem spoczynku żołnierzy I wojny światowej. Cmentarz zaprojektował Duszan Jurkowicz, a spoczywa na nim 12 żołnierzy austriackich, z czego tylko trzech jest znanych z nazwiska i przynależności pułkowej oraz 40 Rosjan w tym aż dziesięciu znanych z nazwiska i przynależności pułkowej. Cmentarz ten był właściwie zrównany z ziemią, dzięki pracy i uporowi wielu ludzi został całkowicie zrekonstruowany i co ważne, zgodnie ze stanem pierwotnym łącznie z odtworzeniem właściwych tabliczek memoratywnych. Dokładniej na ten temat tu:  www.cmentarze.gorlice.net.

 

Co do samych zdjęć trafiłem tam przypadkowo jeżdżąc w mglistym  dniu i wypatrując przebłysków słońca. Tak trafiłem m. in. do sąsiedniej wsi Krzywa i do Banicy właśnie.

Informationen in deutsche Sprache: Kriegerfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg Nr 62 Banica-Hugel in der Nahe von Krzywa, I Kreis Żmigród, West-Galizien, Polen. Begraben: 12. Krieger der Osterreichisch-Ungarischen Armee, 40. Krieger der Russischen Armee. Entwerfer des Friedhofs: Dusan Jurkovic. Friedhof war total zerstort, heute nach der Wiederherstellung

2 komentarze do “Banica cmentarz I wojny św. w Beskidzie Niskim (Kriegerfriedhof Nr. 62).”

  1. zazdroszczę takich widoków niesamowite wrażenie te drzewa robią normalnie bajka cud miód i orzeszki. Palce Lizać 🙂

  2. trochę trudno takie złapać jeżeli się blisko nie mieszka. Co ciekawe szadź była wtedy tylko w nielicznych miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *