Kwiatoń w Beskidzie Niskim – cerkiew.

Kwiatoń cerkiew zimą Beskid NiskiKwiatoń  – greckokatolicka cerkiew św. Paraskewy z XVIIw w tej miejscowości w Beskidzie Niskim należy ponoć do najpiękniejszych w Polsce. I trudno byłoby z tym się nie zgodzić bowiem zwracają uwagę  harmonijne proporcje podkreślone gontowym pokryciem. Budowla orientowana, konstrukcji zrębowej, trójdzielna o poszczególnych częściach na rzucie kwadratu, nad nawą i prezbiterium dachy namiotowe, łamane uskokowo, baniaste wieżyczki z latarniami pozornymi i cebulkami. Przykład klasycznej cerkwi zachodniołemkowskiej. Wyposażenie  cerkiewne: ołtarz z XIX w, ikonostas z 1904 r, polichromie 1811r. Naprawdę warto zobaczyć. Ja robiłem zdjęcia przejeżdżając przez Kwiatoń, w tym raz jeszcze przed wschodem słońca. Nie raz jeszcze wstąpię choćby po to, by zwiedzić wnętrze.

3 komentarze do “Kwiatoń w Beskidzie Niskim – cerkiew.”

  1. nawet zrobiłem takie ujęcie ale rzuca się w oczy przeszkadzajka w postaci samochodów za cerkwią po prawej stronie (było właśnie nabożeństwo). Fakt faktem, że kadr mógłby być lepszy. Ale ta cerkiew nie daje mi spokoju i jeszcze tam wrócę choćby przejazdem. Tylko czy będę miał szczęście do takiej aury?

  2. Zapraszam wszystkich chętnych , świątynia robi wrażenie również i w środku .Wystarczy zadzwonić (nr. tel.wewnątrz bramki wejściowej)ta zasada obowiązuję do 15 kwietnia br. potem otwarta tak jak Szlak Architektury Drewnianej

    Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *