Wysowa – cerkiew prawosławna.

Wysowa cerkiew widok ogólnyCerkiew Św. Michała Archanioła w Wysowej jest jedną z prawosławnych (dawniej greckokatolicka) świątyń Beskidu Niskiego. Datuje się ją na 1779 r., reprezentuje styl zachodniołemkowski. Wewnątrz wyposażenie z XVIII i XIX w. wraz z kompletnie zachowanym późnobarokowym ikonostasem.
Dodam, że po drugiej stronie ulicy w całkiem współczesnym budynku mieści się monaster. Podczas mojego fotografowania, zajmujący się akurat odśnieżaniem prawosławny ksiądz zaproponował mi zwiedzenie wnętrza.
Okazał się niezwykle sympatycznym, mającym duże poczucie humoru duchownym. Warto zobaczyć cerkiew wewnątrz i poczuć atmosferę nieco odmienną od katolickich kościołów a to głównie za przyczyną ikonostasu. Jeszcze moja mała dygresja. Chociaż nikt nam tego nie zasugeruje, to zwiedzając tego typu obiekty, wrzućmy do skarbonki jakiegoś pieniążka na utrzymanie świątyni. Zazwyczaj są one pod opieką małych społeczności a utrzymanie zabytkowego obiektu jest kosztowne.

5 komentarzy do “Wysowa – cerkiew prawosławna.”

  1. Na razie leży w plecaku i czeka. Trudno o czas i dobre światło. Paliwo też drogie… Ale myślę o paru tematach. A skąd wiesz?

  2. Darku, racja ale nie zawsze ładne. Dziś zabrałem w teren sprzęt fotograficzny i narciarski. Wygrał ten drugi. Było pięknie na narty, słońce, tylko powietrze do pejzażu jakieś przyćmione. Ale za to na tym przymglonym niebie zobaczyłem tęczę wokół słońca. Pierwszy raz coś takiego widziałem. Niestety to była chwila i na górskiej drodze nie mogłem się zatrzymać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *