Kwiatoń w Beskidzie Niskim – cerkiew.

Kwiatoń cerkiew zimą Beskid NiskiKwiatoń  – greckokatolicka cerkiew św. Paraskewy z XVIIw w tej miejscowości w Beskidzie Niskim należy ponoć do najpiękniejszych w Polsce. I trudno byłoby z tym się nie zgodzić bowiem zwracają uwagę  harmonijne proporcje podkreślone gontowym pokryciem. Budowla orientowana, konstrukcji zrębowej, trójdzielna o poszczególnych częściach na rzucie kwadratu, nad nawą i prezbiterium dachy namiotowe, łamane uskokowo, baniaste wieżyczki z latarniami pozornymi i cebulkami. Przykład klasycznej cerkwi zachodniołemkowskiej. Wyposażenie  cerkiewne: ołtarz z XIX w, ikonostas z 1904 r, polichromie 1811r. Naprawdę warto zobaczyć. Ja robiłem zdjęcia przejeżdżając przez Kwiatoń, w tym raz jeszcze przed wschodem słońca. Nie raz jeszcze wstąpię choćby po to, by zwiedzić wnętrze.

3 myśli w temacie “Kwiatoń w Beskidzie Niskim – cerkiew.”

  1. nawet zrobiłem takie ujęcie ale rzuca się w oczy przeszkadzajka w postaci samochodów za cerkwią po prawej stronie (było właśnie nabożeństwo). Fakt faktem, że kadr mógłby być lepszy. Ale ta cerkiew nie daje mi spokoju i jeszcze tam wrócę choćby przejazdem. Tylko czy będę miał szczęście do takiej aury?

  2. Zapraszam wszystkich chętnych , świątynia robi wrażenie również i w środku .Wystarczy zadzwonić (nr. tel.wewnątrz bramki wejściowej)ta zasada obowiązuję do 15 kwietnia br. potem otwarta tak jak Szlak Architektury Drewnianej

    Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *